Lütfen Bekleyiniz ...
20 Nisan 2021 Salı - 09:06
20 Nisan 2021 Salı - 09:06
ADÜYÖS - YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SINAVI

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Seçme Sınavı (ADÜYÖS), başvuru takviminde belirtilen tarih ve saatte tek oturumda gerçekleştirilir. ADÜYÖS’ün Aydın, Ankara, İstanbul ve Erzurum olmak üzere dört ayrı merkezde yapılması planlanmıştır. Adayın sınava gireceği yer, tercihlerine ve il sınav kontenjanlarının durumuna göre belirlenerek ADÜYES internet sitesindeki Sınav Giriş Belgesi ile adaya duyurulur. Her ne sebeple olursa olsun sınava girmeyen veya giremeyen adaylar için mazeret sınav hakkı tanınmaz.

ADÜYÖS başvuruları, 07 Mart - 12 Haziran 2020 tarihleri arasında https://yes.adu.edu.tr internet sitesinden yapılır. Bu süreden sonra başvuru sistemi otomatik olarak kapanır. Sistem dışından yapılan hiçbir başvuru kabul edilmez. Başvuru adımları için lütfen bu sitede yer alan Başvuru Kılavuzunu dikkatle okuyunuz.

Sınav ve sınav yeri ile ilgili bilgiler http://yes.adu.edu.tr internet sitesinde, sınava başvuruların sona ermesinden sonra 26 Haziran 2020 tarihinde ilan edilir. Aday, sınav tarihinden önce, ADÜYÖS işlemleri sayfasından Sınav Giriş Belgesinin çıktısını almalı ve dikkatle incelemelidir.

ADÜYÖS puanının hesaplanmasında esas alınan test, “Temel Akademik Beceriler Testi”dir. Temel Akademik Beceriler Testi, çoktan seçmeli tipte sorular içeren bir testtir ve 80 sorudan oluşur. Sınav süresi 120 dakikadır. ADÜYÖS, 100 standart puan üzerinden değerlendirilir. Adayların test sorularına verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı değerlendirilir. Her 4 yanlış cevap için adayın aldığı ADÜYÖS puanından 1 standart puan düşürülür.

Adayın başarılı sayılması ve sonuç belgesi düzenlenebilmesi için ADÜYÖS’ten yüz (100) puan üzerinden en az kırk (40) puan almış olması gerekir.

Başvuru, sınav, kayıt ve kabul tarihleri ile sınavın muhteviyatı ve sınav usulü hakkındaki ayrıntılı bilgiye bu internet sitesinde yer alan Başvuru Kılavuzundan erişmek mümkündür.

Başarılı bir ADÜYÖS Puanı, ADÜYES başvurusu için kullanılabilir. ADÜYÖS 2020’den başarılı olan aday ADÜBYS’ye girmez. Bu puan ile başvuru yapılması halinde, değerlendirmede ADÜYÖS puanının %100’ü ADÜYP olarak kullanılır. ADÜYP’ye, ADÜYÖS’ün değerlendirmesine ve bu sınav puanının ADÜYP olarak kullanılmasına ilişkin ayrıntılı bilgiye bu internet sitesinde yer alan Başvuru Kılavuzundan erişmek mümkündür.

ADÜYÖS ücreti, 450 TL’dir. Ücret ödeme adımları için lütfen bu sitede yer alan Başvuru Kılavuzunu dikkatlice okuyunuz.

ADÜYÖS 2020 sonucu, sınavın yapıldığı takvim yılının sonuna kadar (31 Aralık 2020) geçerlidir.

Tüm soru ve talepleriniz için lütfen iletişim kanallarımızı kullanarak bize ulaşınız.
İLETİŞİM
Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Merkez Kampüsü
09100 - Efeler / AYDIN
+90 256 218 2037
Hafta içi 09:00 ile 16:00 saatleri arasında
yes@adu.edu.tr
© 2020 Her hakkı Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'ne aittir.